تبلیغات
مفاهیم و استانداردهای حسابداری و حسابرسی - خلاصه ی تصمیمات هیئت تدوین استانداردهای بین المللی حسابداری در آمریكا
 
مفاهیم و استانداردهای حسابداری و حسابرسی
درباره وبلاگ
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

در جلسه مشترك هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری و هیئت استانداردهای حسابداری مالی امریكا موضوعاتی از قبیل تلفیق، قطع شناخت، اندازه‌گیری به ارزش منصفانه، ابزارهای مالی، مالیات بر درآمد، قراردادهای بیمه، مشاركتهای خاص، اجاره‌ها، بدهیهای احتمالی، شناخت درآمد و به روزرسانی استانداردهای حسابداری  مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفت.

همچنین هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری با هدف بهبود استانداردهای حسابداری، 8 استاندارد ازجمله استانداردهای زیر را مورد تجدیدنظر قرار داد:

v  استاندارد حسابداری شماره 1 با عنوان ” نحوه ارائه صورتهای مالی“ . براساس این تجدیدنظر، واحد تجاری باید تغییرات در اجزای حقوق صاحبان سرمایه خود را در صورت تغییرات در حقوق صاحبان سرمایه و یا در یادداشتهای توضیحی صورتهای مالی ارائه نماید. همچنین اعضای هیئت مجددا بر افشای جداگانه رقم سودسهام نقدی تاكید كردند.

v    استاندارد حسابداری شماره 8 با عنوان ”خط‌مشی‌های حسابداری، تغییرات در برآوردهای حسابداری و اصلاح اشتباهات“.

v    استاندارد حسابداری شماره 27 با عنوان”صورتهای مالی تلفیقی و جداگانه“.

هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری و هیئت استانداردهای حسابداری مالی امریكا در خصوص نحوه تعیین كنترل و نیز موضوعاتی نظیر نقش اشخاص وابسته در كنترل واحد تجاری و تعیین تصمیم‌گیرنده در واحد تجاری (مالك یا نماینده) و توصیف واحد تجاری ساختار یافته بحث و تبادل نظر كردند. درخصوص تعریف كنترل، دو هیئت به این نتیجه رسیدند كه واحد تجاری گزارشگر زمانی قدرت هدایت فعالیتهای واحد تجاری دیگر را دارد كه توانایی فعلی آن برای هدایت فعالیتهای واحد تجاری به میزان قابل ملاحظه‌ای بر بازدهی آن واحد تجاری تاثیر بگذارد.

 

واحد تجاری گزارشگر می‌تواند توانایی فعلی برای هدایت فعالیتها را به روشهای مختلفی كسب نماید كه برخی از آنها به شرح زیر است:

v    داشتن بیش از نصف حق رای یك واحد تجاری.

v    داشتن حقوق قراردادی مرتبط با فعالیتهای اصلی واحد تجاری.

در این رابطه، حقوق واحد تجاری گزارشگر و سایر افرادی كه توانایی ممانعت واحد تجاری برای هدایت را داشته باشند، مدنظر قرار می‌گیرد.

در شرایطی كه واحد تجاری گزارشگر توانایی قراردادی برای هدایت فعالیتها را نداشته‌باشد، واحد تجاری گزارشگر نیاز به شاخصهای دیگری برای ارائه شواهدی دال بر توانایی هدایت فعالیتهای واحد تجاری دیگر دارد. میزان حق رای واحد تجاری گزارشگر در مقایسه با میزان و پراكندگی حق رای سایر سهامداران و الگوی گذشته حق رای سهامداران می‌تواند به عنوان این شواهد مدنظر قرارگیرد.

در خصوص ارزیابی این موضوع كه تصمیم‌گیری بر عهده مالك  یا نماینده است، روابط كلی میان افراد تصمیم‌گیرنده واحد تجاری تحت مدیریت و سایر دارندگان منافع در واحد تجاری گزارشگر در نظر گرفته می‌شود.

همچنین به موضوعاتی نظیر دامنه اختیار تصمیم‌گیری، پاداش تصمیم‌گیرنده و قرار گرفتن

 تصمیم‌گیرنده در معرض ریسك تغییر بازدهی به دلیل داشتن منافع دیگر در واحد تجاری و مواردی از این قبیل توجه می‌شود. در صورتی كه ماهیت روابط واحد تجاری با اشخاص وابسته به گونه‌ای باشد كه اشخاص وابسته به نمایندگی از واحد تجاری عمل می‌نمایند، با توجه به این كه این موضوع از مصداقهای توانایی هدایت فعالیتهای واحد تجاری می‌باشد، مقرر شد تا رهنمودهایی در خصوص وضعیت واحد تجاری گزارشگر به همراه اشخاص وابسته در قالب یك گروه ارائه شود.

 

 

انتشار پیش‌نویس استانداردهای حسابداری سازمانهای غیرانتفاعی

هیئت استانداردهای حسابداری كانادا پیش‌نویسی به منظور نظرخواهی در خصوص واحدهای غیرانتفاعی منتشر كرد. ...

www.sec.gov

... پیش از این، هیئت استانداردهای حسابداری كانادا به سازمانهای غیرانتفاعی اجازه داده بود تا استانداردهای بین‌المللی حسابداری را بكار گیرند. در این پیش‌نویس تعریف سازمانهای غیرانتفاعی تغییر نكرده و به صورت زیر ارائه شده‌است:

”یك واحد تجاری كه فاقد حقوق مالكانه قابل انتقال بوده و سازمان یافته و فعال در زمینه اهداف اجتماعی، آموزشی، حرفه‌ای، مذهبی، بهداشتی، خیریه یا سایر اهداف غیرانتفاعی اعضای آن، بانیان و سایر افراد تامین‌كننده منافع آن (بدون دریافت هرگونه بازدهی مستقیم از آن) می‌باشد“. سازمانهای دولتی در دامنه كاربرد این پیش‌نویس قرار ندارند. هیئت استانداردهای حسابداری بخش عمومی در حال حاضر پیش‌نویسی را منتشر كرده كه گزارشگری مالی سازمانهای غیرانتفاعی تحت كنترل دولت را دربر می‌گیرد. دو هیئت مزبور در سال 2008 با برگزاری یك نظرخواهی مشترك خواهان اظهارنظر در خصوص بهترین روش برای تدوین استانداردها در بخش غیرانتفاعی شدند. نتایج نظرسنجی نشان داد كه این افراد خواهان حفظ استانداردهای موجود سازمانهای غیرانتفاعی هستند و در عین حال خواستار ارتباط میان استانداردهای این واحدها و واحدهای تجاری انتفاعی شده‌اند. همچنین از بكارگیری استانداردهای بین‌المللی حسابداری توسط این واحدها حمایت شده‌است. اعضای هیئت استانداردهای حسابداری كانادا تصمیم گرفتند تا به سازمانهای
 غیرانتفاعی اجازه دهند تا استانداردهای بین‌المللی حسابداری را بكارگیرند. همچنین با توجه به تنوع سازمانهای غیرانتفاعی، اعضای این هیئت تصمیم‌گرفتند به این سازمانها برای انتخاب روشها، اختیار بدهند.

 

www.cica.ca

 

 

انتشار بیانیه در خصوص استانداردهای حسابداری جهانی

كمیسیون بورس و اوراق بهادار امریكا بیانیه‌ای منتشر كرده‌است كه در آن موضع خود را نسبت به استانداردهای  حسابداری جهانی نشان می‌دهد. در این بیانیه تصریح شده‌است كه مجموعه‌ای واحد از استانداردهای حسابداری با كیفیت بالا و جهانی به سرمایه‌گذاران امریكایی منفعت می‌رساند. این بیانیه نشان می‌دهد كه این كمیسیون از همگرایی اصول پذیرفته شده حسابداری امریكا و استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی به منظور كاهش تفاوتهای میان دو مجموعه استاندارد، حمایت می‌كند. خانم شاپیرو(Schapiro)، رئیس كمیسیون بورس و اوراق بهادار امریكا، در این رابطه گفته‌است كه این نهاد در 30 سال اخیر به دنبال ترویج استانداردهای پذیرفته شده حسابداری با كیفیت بالا و با هدف بهبود گزارشگری مالی در امریكا و كاهش تفاوتهای گزارشگری مالی در میان كشورهای دیگر بوده‌است. اما این كار تنها در آغاز راه است. این كمیسیون در طرح كاری خود به دنبال ارزیابی اثرات بكارگیری استانداردهای بین‌المللی توسط شركتهای امریكایی در بازار سرمایه امریكا است. در این طرح كاری، استانداردهای بین‌المللی كه در حال حاضر مبنای مشترك نهاد امریكایی و بین‌المللی است، مورد بررسی دقیق قرار خواهد گرفت. این كمیسیون تا سال 2011در مورد ورود استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی به سیستم گزارشگری مالی امریكا  تصمیم‌گیری خواهد كرد.این كمیسیون در سال 2008 طرحی شامل مجموعه‌ای از اقدامات (به عنوان رهنمود) ارائه كرد كه رهنمودهای مربوط به بكارگیری استانداردهای حسابداری در امریكا را دربر می‌گرفت. بعد از ارائه این رهنمود، بیش از 200 اظهارنظر از فعالان بازار، شامل سرمایه‌گذاران، قانون‌گذاران، ناشرین، حسابداران، وكلا، دانشگاهیان، استانداردگذاران و سازمانهای بین‌المللی دریافت شد. در این نظرات داشتن هدف تدوین استانداردهای هماهنگ و با كیفیت بالا تایید شده بود، اما در خصوص چگونگی اجرای آن دیدگاههای مختلفی وجود داشت. عمده‌ترین نكات مربوط به این طرح كاری از دیدگاه فعالان بازار به این شرح بوده‌است :

v  آیا استانداردهای بین‌المللی حسابداری به میزان كافی توسعه داده شده و به عنوان یك مجموعه واحد از استانداردهای حسابداری در سیستم گزارشگری امریكا قابل بكارگیری است؟

v    آیا این اطمینان وجود دارد كه استانداردهای حسابداری توسط نهادهای مستقل و به نفع سرمایه‌گذاران تدوین می‌شود؟

v    میزان درك و یادگیری سرمایه‌گذاران از استانداردهای بین‌المللی و تفاوتهای آن با اصول پذیرفته شده حسابداری چقدر است؟

v    آیا قوانین یا مقررات تغییری در استانداردهای حسابداری ایجاد خواهد كرد؟

v    میزان تاثیر بر شركتها از نظر تغییرات در سیستمهای حسابداری، ملاحظات حاكمیت شركتی و بدهیهای احتمالی چقدر خواهد بود؟

شركت كنندگان در این نظرخواهی، این موضوع را مطرح كرده‌اند كه شركتهای امریكایی حداقل4 تا 5 سال زمان نیاز دارند تا تغییر در سیستمهای گزارشگری خود برای بكارگیری استانداردهای بین‌المللی حسابداری را با موفقیت انجام دهند. از این رو انتظار می‌رود گزارشگری براساس این سیستم حداقل از سال 2015 آغاز شود.

 

www.sec.gov

 

 

 

 

جریمه مدیر ارشد یك شركت سرمایه‌گذاری از سوی كمیسیون بورس و اوراق بهادار امریكا

كمیسیون بورس و اوراق بهادارامریكا یكی از مدیران ارشد شركت سرمایه‌گذاری مدوف (Madoff ) را به اتهام انجام ثبتهای حسابداری نادرست كه با هدف تقلب چند میلیارد دلاری و كسب ثروت نامشروع برای خود و نزدیكان خود انجام شده‌بود، جریمه كرد. براساس طرح شكایت این كمیسیون از آقای بون‌ونتر(Bonventre )، وی متهم است با پنهان كردن تقلب و زیان مالی شركت مدوف موجب خسارت به سرمایه‌گذاران شركت شده‌است. وی بیش از 30 سال مسئولیت نظارت برحسابداری و امور اوراق بهادار شركت مدوف را بر عهده داشته‌است. كمیسیون بورس و اوراق بهادار امریكا مدعی است كه وی از رسوایی شركت متبوعش در خصوص عدم استفاده از میلیاردها دلار وجوه سرمایه‌گذاران برای خرید اوراق بهادار، پیش از اعلام آگاهی داشته‌است. وی همچنین متهم به حساب‌سازی و كلاهبرداری به مبلغ 9/1 میلیون دلار است. براساس شكایت این كمیسیون، به دلیل مسئولیت آقای بون‌ونتر در تهیه دفاتر كل و صورتهای مالی، وی از وجود خطاهای با اهمیت اطلاع داشته‌است. این هفتمین اقدام قانونی این نهاد در خصوص رسوایی شركت سرمایه‌گذاری مدوف است. این كمیسیون پیش از این حسابرسان و برنامه‌نویسان شركت را به اتهام دخالت در رسوایی این شركت مقصر شناخته‌بود.

 

www.sec.gov

 

 

پرداخت 67 میلیون دلار به سرمایه‌گذاران خسارت دیده  شركت مك‌آفی(MacAfee)

كمیسیون بورس و اوراق بهادار امریكا اعلام كرد كه در حدود 67 میلیون دلار به بیش از 16000 سرمایه‌گذار در ارتباط با تسویه تقلبات مالی شركت مك‌آفی پرداخت می‌شود. این مبلغ  بعد از پذیرش جریمه 50 میلیون دلاری در سال 2006، توسط شركت مك‌آفی، تعیین شد كه مبالغ اضافی دیگردر ارتباط با سه مورد از اقدامات بعدی كمیسیون بورس و اوراق بهادار راجع به تسویه خسارت تقلبات مالی شركت مزبور را در برمی‌گیرد.

 

www.sec.gov

 

نوع مطلب : حسابرسی، 
برچسب ها :

       نظرات
پنجشنبه 3 تیر 1389
محمدحسین نعمت اللهی